PL ENG
FAQ
Czym jest Papaya Young Directors?
Papaya Young Directors (PYD) to konkurs dla reżyserów, którzy chcą odnieść sukces w branży filmowej. Organizujemy konkurs w oparciu o filmy video stworzone dla sponsorów i partnerów konkursu. PYD pomaga filmowcom tworzyć przełomowe prace, dzięki którym zostaną zauważeni w branży filmowej i reklamowej. Stwórz portfolio, nawiąż kontakty, zostań nagrodzony i pracuj z najlepszymi.
Dlaczego powinienem wziąć udział w konkursie?
PYD może pomóc Tobie stworzyć portfolio dzięki prawdziwym tematom (briefom) dla dużych firm oraz współpracy z najlepszymi dyrektorami kreatywnymi w Polsce. Biorąc udział w konkursie na eksplikację reżyserską, możesz przejść do finału konkursu, a wtedy otrzymasz 8.000,00 PLN brutto na realizację swojego pomysłu oraz kontakty do realizatorów i firm, które pomogą Ci zrealizować projekt. Możesz wygrać nagrody pieniężne, jeśli Twoja praca zostanie wyróżniona.

Zwycięzca konkursu otrzymuje 30.000,00 PLN brutto, a cała pula nagród w konkursie to 60.000,00 PLN brutto. Finałowe filmy zostaną pokazane na finałowej Gali oraz umieszczone na stronie www konkursu.
Ile to kosztuje?
Nic, zero. Udział w konkursie PYD jest bezpłatny, a jeśli napiszesz eksplikację reżyserską, która przejdzie do II etapu konkursu, dostaniesz pieniądze, które pomogą sfinansować konkursowy film!
Od czego zacząć?
To proste. Najpierw musisz się zarejestrować na naszej www. Po aktywacji konta, na swoim profilu, znajdziesz tematy (briefy) sponsorskie. Wybierz temat (brief), który najbardziej Ci się podoba, możesz napisać po 2 eksplikacje reżyserskie na każdy temat danego sponsora. Stwórz swoją eksplikację reżyserską i wgraj ją na swoje konto na naszym www przed datą zakończenia konkursu i czekaj na informację, czy to Twoja praca przechodzi do finału.

Eksplikacje można pisać samemu, w duetach albo większych teamach. Wtedy wszystkie osoby piszące eksplikację, muszą być podpisane na niej.
Czy mogę użyć pomysłu, który wymyśliłem już wcześniej?
Zasady regulaminu konkursu PYD mówią, że eksplikacja reżyserska ma być Twoim autorskim pomysłem, przygotowanym specjalnie na konkurs w oparciu o temat (brief) sponsora. Nie można przesyłać eksplikacji reżyserskich filmów, które brały już udział w innych konkursach, w poprzednich edycjach konkursu PYD lub nie są Twoim autorskim pomysłem.
Czy mogę nadesłać kontent, który wyprodukowałem i upubliczniłem przed konkursem?
Chcąc wypełnić wymagania konkursowe trzeba wyprodukować film, który odnosi się bezpośrednio do kreatywnego tematu (briefu) i został przygotowany właśnie tylko w ramach konkursu PYD. Trzeba też pamiętać, że przesłany materiał nie może naruszać wcześniejszych praw marki, lub innego podmiotu, czy osoby. W związku z tym, prosimy o nie nadsyłanie materiałów, które udostępnialiście innym wcześniej. Często zasady, na podstawie których publikujesz swój materiał w innych miejscach, zabraniają dzielenia się nim z innymi. Jeśli Twój film zostanie wybrany przez markę sponsorującą konkurs, marka będzie chciała mieć pełne prawa do filmu, bez udziału osób trzecich.
Mam tylko 16 lat. Czy mogę brać udział w konkursie?
Nie! Musisz być pełnoletni.

W konkursie mogą brać udział osoby w wielu 18-35 lat (ostatnim rocznikiem są osoby urodzone w 1982 roku, które mogą wziąć udział w konkursie).
Czy miejsce zamieszkania ma znaczenie?
Nie. Konkurs PYD jest otwarty dla filmowców z całej Polski i zagranicy. Czasem temat (brief) będzie zakładał użycie konkretnego języka, ale niech to nie zniechęca Was przed wzięciem udziału w konkursie.
Co znajduje się w moim koncie uczestnika (panelu użytkownika) PYD?
Panel użytkownika PYD zawiera wszelkie wskazówki i dokumenty potrzebne, by wziąć udział w konkursie. Panel użytkownika zawiera konkursowe tematy (briefy), wzór eksplikacji reżyserskiej, wzór umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do eksplikacji reżyserskiej, wzór umowy o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu oraz wzór formularza - metryczki filmu. Stworzona eksplikacja reżyserska powinna zostać wgrana na serwer lub przesłana mailem na adres: konkurs@papayayoungdirectors.com. Każdy z uczestników konkursu, który zakwalifikuje się do II etapu konkursu, zostanie indywidualnie zaproszony do Organizatora w celu podpisania w/w umów.
Jak wygląda proces oceniania eksplikacji reżyserskich i filmów?
Jury przeczyta wszystkie nadesłane eksplikacje reżyserskie i wybierze najlepsze, finałowe.
Jury warsztatowe obejrzy wszystkie nadesłane finałowe filmy i wybierze 3 najlepsze.
Jurorzy PYD oceniają jakość produkcji, kreatywność i pomysł. Ocenianie będzie sprawiedliwe, a pod uwagę będą brane wszelkie finałowe filmy. Nadesłane filmy, które nie spełniają założeń tematu (briefu) konkursowego, ale ich kreatywność i dobra produkcja robią wrażenie na jurorach, mogą zostać zaakceptowane.
Komu przysługują Nagrody Pierwszego Stopnia?
Nagrody Pierwszego Stopnia w wysokości 8.000,00 PLN brutto, przysługują każdemu z uczestników, którego eksplikacja reżyserska zostanie zakwalifikowana do II etapu konkursu. Nagrody zostają przekazane uczestnikowi po podpisaniu umów dotyczących eksplikacji reżyserskiej oraz filmu.
O ile Nagród Pierwszego Stopnia mogę się ubiegać?
Maksymalnie możesz ubiegać się o 1 nagrodę. Niezależnie od tego ile eksplikacji reżyserskich przygotujesz oraz prześlesz, to tylko 1 z Twoich pomysłów może przejść do II etapu konkursu PYD.
Jakiej wysokości jest Nagroda Pierwszego Stopnia?
Nagroda Pierwszego Stopnia jest zawsze w tej samej wysokości i wynosi dla każdej eksplikacji 8.000,00 PLN brutto.
Skąd mam wiedzieć, że dostałem Nagrodę Pierwszego Stopnia?
Zostaniesz poinformowany drogą mailową o tym, że przechodzisz do II-go finałowego etapu konkursu.
Kiedy dostanę pieniądze?
Jak tylko podpiszesz dokumenty i dostarczysz je do Organizatora. Wymagane dokumenty to: umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych do eksplikacji reżyserskiej wraz z załącznikiem (eksplikacją reżyserską), umowa o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu wraz z załącznikiem (metryczka filmu) oraz dodatkowo numer Twojego konta bankowego, na które ma zostać przelana nagroda.
Jestem w II etapie konkursu, otrzymałem Nagrodę Pierwszego Stopnia, ale nie mogę nakręcić filmu. Kogo o tym poinformować?
Jak najszybciej skontaktuj się z nami pod adresem konkurs@papayayoungdirectors.com, żebyśmy mogli przekazać nagrodę innemu filmowcowi.
W jakim formacie najlepiej kręcić?
Przyjmujemy jedynie filmy cyfrowe i sugerujemy kręcić w formacie minimum HD, ponieważ zwycięskie filmy będą pokazywane na dużym ekranie w kinie oraz w sieci Internet, więc warto, by wyglądały jak najlepiej :)
Czy w filmie mogę używać materiałów i zdjęć należących do kogoś innego?
Materiał powinien być Twoim własnym dziełem, które nakręciłeś sam. Nie kopiuj materiałów z filmów znalezionych w Internecie lub gdzie indziej.
Jaka jest maksymalna wielkość pliku?
Maksymalna wielkość pliku, który można wgrać na platformę PYD to 500 MB, ale sugerujemy 100 MB na 60 sekund filmu, jeśli używasz rekomendowanego przez nas kodowania MPEG4.
Jak nazywać swoje pliki?
Plik z filmem powinien w nazwie mieć nazwę sponsora + twoje imię i nazwisko (bez polskich znaków).
Czy po wysłaniu filmu mogę umieścić go na mojej stronie internetowej, tak by mogli obejrzeć go aktorzy, ekipa filmowa, przyjaciele i rodzina?
Masz prawo pokazywać film przyjaciołom, rodzinie i członkom ekipy filmowej, jeśli link jest prywatny lub chroniony hasłem, ale nie możesz umieszczać go na domenie publicznej. Upublicznienie konkursowego filmu jest zakazane na tym etapie konkursu. Dotyczy to także tagowania marki oraz umieszczenia informacji dotyczących tematu (briefu), o ile PYD nie poinformuje Cię, że możesz dzielić się nimi na forum publicznym. Do dnia zakończenia konkursu, czyli do dnia Gali Finałowej, nikt nie ma prawa upubliczniać filmu. Po dniu zakończenia Finałowej Gali PYD możesz umieścić film na swojej stronie www, jednakże z zastrzeżeniem, iż film zostanie opatrzony na początku filmu, w trakcie oraz na zakończeniu filmu, dodatkową informacją o treści: "Film nie jest oficjalną i autoryzowaną reklamą marki ………… . Film został zrealizowany w ramach konkursu filmowego dla młodych twórców Papaya Young Directors – edycja 2017".
Dlaczego i jakie dokumenty są wymagane aby mój film brał udział w II etapie konkursu?
Dokumenty muszą zostać przesłane i podpisane, żeby PYD było pewne, że nie naruszyłeś praw osób trzecich.
Chcemy, żebyś przesyłając nam film przedstawił dowody na to, że osoby i strony, które brały udział w tworzeniu filmu, wyraziły zgodę na to, byś wysłał film na konkurs PYD. Dzięki temu film będzie mógł być wykorzystywany zgodnie z umową, którą z nami zawrzesz.
Zawrzesz z Organizatorem umowę o przeniesienie praw autorskich do eksplikacji reżyserskiej oraz umowę o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu wraz z załącznikiem – wypełnioną i podpisaną metryczką filmu.
Jeśli wykorzystujesz pliki muzyczne jako część Twojego filmu, wszyscy właściciele odpowiednich praw, łącznie z kompozytorami, autorami tekstów i twórcami każdego utworu muzycznego muszą podpisać z Tobą odpowiednią umowę licencyjną. Dzięki temu jako filmowiec będziesz miał prawo wykorzystywać ich muzykę w filmie. Prawa muzyczne lub odpowiednie prawa innych współtwórców lub wykonawców, muszą obejmować użycie utworu w emisji w Internecie przez okres, nie krótszy niż 16 (szesnaście) miesięcy od dnia zakończenia konkursu PYD.
Czy aktorzy biorący udział w filmie otrzymają wynagrodzenie?
Pamiętaj, że biorąc udział w konkursie i podpisując z umowy z Organizatorem konkursu, przekazujesz PYD prawa do wizerunku osób trzecich na okres minimum 16 (szesnastu) miesięcy od dnia zakończenia konkursu PYD, do wykorzystywania w Internecie. Za wykorzystywanie filmu w sieci Internet przez okres w/w minimum 16 miesięcy, aktorzy i inni wykonawcy nie otrzymują od PYD dodatkowych wynagrodzeń, ponieważ powinno to zostać rozliczone przez Ciebie na etapie produkcji filmu.
Czy jeśli mój film jest animowany i tak muszę wypełniać dokumenty z panelu uczestnika?
Tak, nadal musisz wypełnić formularze oraz zawrzeć umowę o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu. Jeśli wykorzystujesz lektorów albo użyłeś muzyki, to będziesz musiał zawrzeć z odpowiednimi podmiotami umowy w tym zakresie, a odpowiednie informacje zawrzeć w metryczce filmu.
Jak wybieracie zwycięzców?
Podczas obrad Jury na podstawie głosowania.
Kiedy wybieracie/ogłaszacie zwycięzców?
Obrady Jury odbędą się w siedzibie PYD w dniu 19.04.2017 (I etap konkursu) oraz w dniu 31.05.2017 (II etap konkursu), natomiast ogłoszenie zwycięskich filmów odbędzie się na Gali Finałowej w dniu 07 czerwca 2017 w Warszawie.
Wygrałem!! Co teraz?
Świetnie! Jeśli wygrałeś I etap konkursu, to otrzymasz stosowną informację mailem. O tym kto wygrał konkurs PYD, dowiesz się o na Gali Finałowej, jeśli nie będzie Cię na Gali – zadzwonimy do Ciebie i przekażemy dobrą wiadomość oraz poinformujemy w jaki sposób należy odebrać nagrodę.
Jak informowani są zwycięzcy konkursu?
Zdobywcy nagród są informowani na Gali Finałowej. Jeśli nie będzie Cię na Gali zadzwonimy do Ciebie.
Nie wygrałem. Czy teraz mogę uploadować mój film na YouTube/Vimeo?
Tak. Masz prawo wgrać swoje dzieło na YouTube/Vimeo, ale musisz poczekać do momentu kiedy PYD sama udostępni finałowe filmy w SM oraz na własnych stronach www. Nastąpi to nie wcześniej jak po zakończeniu konkursu.
Jeśli postanowisz wgrać swój film na platformę publiczną, będziesz mógł tego dokonać po dniu zakończenia konkursu PYD, jednakże z zastrzeżeniem, iż film zostanie opatrzony na początku filmu, w trakcie oraz na zakończeniu filmu, dodatkową informacją o treści: "Film nie jest oficjalną i autoryzowaną reklamą marki ......... Film został zrealizowany w ramach konkursu filmowego dla młodych twórców Papaya Young Directors – edycja 2017".
Kto ma prawa do filmu, który wysłałem na konkurs?
Na mocy umowy o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu Organizator konkursu staje się jego całkowitym dysponentem od chwili jego przekazania Organizatorowi.
Na mocy tej samej umowy Uczestnik upoważniony jest do prezentowania filmu w ramach swojego dorobku.
Czy mogę ponownie wykorzystać film lub jego fragmenty do innych celów po wysłaniu go do PYD?
Gdy wysyłasz film do PYD oraz podpisujesz umowę o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych do filmu, dysponentem filmu od tej chwili staje się Organizator. Wykorzystując ten sam film w inny sposób, łamiesz zasady w/w umowy.
Oczywiście możesz zachować film do niekomercyjnego użytku własnego lub jako część osobistego portfolio zgodnie z zasadami zawartymi w w/w umowie.
Czy muszę płacić podatki od nagród, które otrzymuję od PYD i jak mam je zapłacić?
Podatek od nagród wynosi 10% i zostanie on potrącony automatycznie przez Organizatora przed wydaniem nagrody. Podatek zostanie odprowadzony do właściwego dla Organizatora urzędu skarbowego. Przed samym odbiorem nagrody będziesz musiał podpisać oświadczenie, tj. zgodę na potrącenie oraz odprowadzenie w/w podatku w Twoim imieniu przez Organizatora.
Gdzie znajdę mój unikalny numer uczestnika?
System automatycznie przydziela numer do Twojego konta. Znajdziesz go w swoim Koncie Uczestnika. Nie musisz go nigdzie wpisywać.
Każdy z finalistów otrzymuje od organizatorów manual z niezbędnymi informacjami dotyczącymi spraw organizacyjno - formalnych związanych z konkursem.

Regulamin konkursu jest dostępny po zalogowaniu się na panel użytkownika.